niedziela 19 maja 2024

Celestyny, Iwony, Piotra

reklama

Zmieniają granice aglomeracji Turek

Zmieniają granice aglomeracji Turek
 

We wtorek 18 października odbyły się dwie nadzwyczajne sesje. Podczas jednej z nich spotkała się Rada Gminy Turek, podczas drugiej Rada Miejska Turku. Powód był ten sam – podjęcie uchwał, dotychczasowych poszerzenia granic aglomeracji Turek.

Skąd taki pospiech, wymagający aż dwóch sesji nadzwyczajnych? To wyjaśniał wójt Karol Mikołajczyk. – Jak wiadomo, przygotowujemy się do złożenia wniosku aplikacyjnego o dotację na budowę kanalizacji, modernizację stacji uzdatniania wody. Podjęliśmy na początku roku działania, mające na celu aktualizację dokumentacji kosztorysowo-technicznej dla Obrzębina. Zwłaszcza dla północnego Obrzębina, gdzie w ostatnim czasie rozbudowa mieszkalnictwa jednorodzinnego była najbardziej dynamiczna. Tymczasem w projekcie przygotowanym przez projektantów w 2009 roku nie ujęto szeregu ulic i zabudowań, które powstały dopiero po 2009. Wyszło więc na to, że część ulic i zabudowań w Obrzębinie jest poza granicami tzw. aglomeracji. Tej aglomeracji, która była przez nas opiniowana w roku 2010 i przyjęta na wniosek miasta w 2015 roku. Chcąc do tego projektu „dorzucić” około 300 mieszkańców, mieszkających w tej części Obrzębina, była potrzeba zmiana granic aglomeracji.

reklama

Stosowny wniosek w tej sprawie trafił do Urzędu Marszałkowskiego w maju tego roku. Po kilku miesiącach w czwartek 13 października pojawiła się odpowiedź. Okazało się, że Sejmik Województwa Wielkopolskiego może zająć się zatwierdzeniem zmiany granic aglomeracji już na najbliższej sesji pod koniec października. Radni Sejmiku mieli spotkać się podczas prac komisji w środę 19 października, więc najpóźniej we wtorek radni z gminy wiejskiej Turek i miasta musieli podjąć swoje uchwały. Wszystko po to, zmiana granic aglomeracji Turek została ujęta w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych i na liście Ministerstwa Środowiska, gdzie ujęte są zadania, przewidziane do dofinansowania.

Sesję zwołujemy, by poprawić współpracę z gminą Turek. Ta uchwała bardziej potrzebna jest gminie wiejskiej, niż miastu Turek. Termin jest bardzo naglący. Jeśli chcemy, by gmina wiejska Turek mogła aplikować o środki zewnętrzne, to powinniśmy podjąć tę uchwałę. Cieszę się, że pan przewodniczący Jasak przychylił się do mojego wniosku, że tę sesję zwołujemy. Do dobrze rokuje na przyszłość, jeśli chodzi o współpracę między naszymi samorządami – mówił podczas sesji Rady Miejskiej burmistrz Antosik.

Zarówno radni wiejscy, jak i miejscy, przyjęli potrzebne uchwały jednogłośnie.

AW

Akadiusz Wszędybył dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Podobne artykuły
Oświadczenie Marka Pańczyka w sprawie...

Oświadczenie Marka Pańczyka w sprawie porozumienia w Radzie Miejskiej...

29 kw.
Porozumienie o współpracy 11 radnych w nowej...

Porozumienie o współpracy 11 radnych w nowej Radzie Miejskiej Turku....

26 kw.
Listy do redakcji: Przestańmy wojować,...

Listy do redakcji: Przestańmy wojować, zacznijmy budować

26 kw.
Znamy nazwiska kandydatów w wyborach do Rady...

Znamy nazwiska kandydatów w wyborach do Rady Miejskiej w Turku. Zobacz...

10 mrz.
Radni przyjęli budżet Turku na 2024 rok. Na...

Radni przyjęli budżet Turku na 2024 rok. Na oświatę ponad 50 mln zł

29-12-2023
Są plany na ten i na przyszły rok. Trwa...

Są plany na ten i na przyszły rok. Trwa modernizacja i budowa dróg w...

23-05-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama