Strażacy z całego powiatu świętowali w Tokarach potrójnie
W sobotę 2 maja lokalni strażacy – zarówno ci zawodowi, jak i druhowie OSP – zjawili się w Tokarach w gminie Kawęczyn, by wziąć udział w wyjątkowym, potrójnym święcie. Tego dnia odbyły się tam uroczystości związane z obchodami Powiatowego Dnia Strażaka Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, połączone z obchodami 100-lecia jednostki OSP w Tokarach oraz 80-lecia Orkiestry Dętej w Tokarach.
Obchody rozpoczęła msza święta w intencji strażaków, odprawiona w Kościele Parafialnym w Tokarach. Po modlitwie nastąpił przemarsz pododdziałów i gości na plac przy strażnicy OSP, gdzie dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Później wszyscy zgromadzeni przeszli na stadion sportowy, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości, w trakcie której wspominano historię tamtejszej OSP.
Było co wspominać. Ochotnicza Straż Pożarna w Tokarach powstała – jak łatwo policzyć – w 1915 roku, co czyni ją jedną z najstarszych jednostek w powiecie. Jej założycielami byli: Roman Donart, Edmund Drapiński, Franciszek Gawron, Wacław Janecki i Ignacy Jaroma. W okresie swych początków działalności jednostka w Tokarach liczyła około 120 druhów. Pierwszą remizą dla strażaków stał się niewielki, drewniany budynek, usytuowany nieopodal stawu druha Ignacego Jaromy, a z czasem powołany został do życia komitet budowy strażnicy im. Józefa Piłsudskiego. W wyniku rozwoju jednostki w 1935 roku – z inicjatywy Alfonsa Ślęzaka – założona została Orkiestra Dęta. Druhowie otrzymali też – dzięki pomocy mieszkańców i sponsorów – sztandar. Lokalnej społeczności udało się zgromadzić pokaźną ilość materiałów budowlanych, dzięki czemu w roku 1939 powstał dość pokaźny, strażacki obiekt. Po latach sukcesów przyszły lata smutne. Czas pomiędzy rokiem 1939 a 1945 to okres zawieszenia działalności strażaków, zaboru sprzętu gaśniczego i instrumentów muzycznych.
Jednostka reaktywowana została w 1946 roku dzięki staraniom Tomasza Klimczaka, Józefa Nykla, Wojciecha Olka i Tomasza Rykowskiego. W roku 1955 podjęto decyzje o dobudowaniu garażu i części remizy, a w roku 1959 druhom udało się odkupić od wojska samochód. Rok 1983 zapisał się w historii jednostki jako czas oddania do użytku nowej strażnicy oraz otrzymania sztandaru organizacyjnego, nadanego przez Zarząd Wojewódzki ZOSP w Koninie. W 1992 roku nastąpił ważny moment dla muzyków – wtedy powołany został nowy opiekun i dyrygent Orkiestry Dętej – Eugeniusz Grzelak, który funkcję tę pełni do dziś.
Obecnie OSP w Tokarach liczy 48 czynnych członków. Jest jednostką zaliczaną do straży typu S-1, na swym wyposażeniu posiada samochód typu średniego.
Obchody w Tokarach były nie tylko czasem wspominania osiągniętych już przed laty dokonań, ale też momentem nagrodzenia odznaczeniami i awansami strażaków, którzy właśnie teraz dzięki swej postawie stanowią wzór dla innych. Tak oto OSP w Tokarach nie tylko otrzymała w dniu 2 maja nowy sztandar, ale i „Złoty Znak Związku”. Z kolei OSP w Będziechowie została odznaczona „Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa”. „Złotymi Znakami Związku OSP” wyróżnieni zostali druhowie Konrad Ambroziak i Wiesław Ignaczak, „Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza”: Józef Mikosik i Henryk Kaźmierczak, „Złotymi Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa”: Krystian Gruszczyński i Andrzej Toda. Stopień podoficerski ogniomistrza nadany został Krzysztofowi Bocianowi, a stopnie starszego strażaka Szymonowi Słodzińskiemu i Romanowi Bąkowi.
W dalszej części uroczystości „Złotymi Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa” wyróżnieni zostali Andrzej Piątkowski, Andrzej Calak, Zbigniew Gidelski, Jan Płuciennik, Tomasz Szymczak, Robert Zabłocki i Andrzej Burszewski, „Srebrnymi Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa”: Cezary Krasowski, Adrian Kwinciak, Janusz Jeżykowski, Jerzy Brzeziński, Andrzej Baryczkowski, Mariusz Tomczak i Marcin Heresztyn; „Brązowymi Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa”: Wojciech Fryga, Maciej Wypchło, Julian Jakubasz, Dariusz Piątkowski, Rafał Radzimski, Tomasz Musiałowski, Andrzej Jaroma, Mariusz Jatczak i Jacek Iwaniak. „Odznakę Honorową Semper Viligant” otrzymali Czesław Pawlak i Grzegorz Grabarczyk, a „Odznakę Wzorowy Strażak”: Przemysław Przybylak, Andrzej Serafiński, Damian Rekowski i Mateusz Płuciennik.
To nie wszystkie wyróżnienia. Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Turku przyznało: jednostce OSP Żdżary tytuł „Ochotniczej Straży Pożarnej roku 2014 Powiatu Tureckiego”, druhowi Edwardowi Janczewskiemu tytuł „Działacza Roku 2014 Związku OSP RP Powiatu Tureckiego”, druhowi Grzegorzowi Grabarczykowi tytuł „Strażaka Roku 2014 Powiatu Tureckiego”. Ponadto Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Turku nadał Wojciechowi Tyczce tytuł „Strażaka Zawodowego Roku 2014 Powiatu Tureckiego”. Obecny w Tokarach poseł Tomasz Nowak nagrodził m.in. triumfatora konkursu „Zwycięski Florian” - Michała Chachułę.
Foto: Arkadiusz Wszędybył
Akadiusz Wszędybył dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB
email: redakcja@turek.net.pl
telefon: 787 77 74 72