Jak to było w średniowieczu czyli Festyn "Poznaj Janusza z Tuliszkowa"
Pod hasłem „Poznaj Janusza z Tuliszkowa” zorganizowano w zeszłą sobotę festyn bogaty w moc atrakcji dla dzieci i dorosłych. Janusz z Tuliszkowa to najsłynniejsza postać związana z Tuliszkowem. Na pomysł przypomnienia o tej barwnej postaci średniowiecznych czasów wpadli druhowie z OSP Grzymiszew.
Z czego składała się zbroja rycerska i jak ją zakładano, jak wykonywano dawne potrawy, narzędzia i broń, jak strzelać z łuku i walczyć mieczem - o tym wszystkim mogli dowiedzieć się przybyli na zorganizowany 9 listopada w Hali Widowiskowej w Tuliszkowie uczestnicy festynu „Poznaj Janusza z Tuliszkowa”. Jak głoszą zapiski historyczne dzięki Januszowi o niewielkiej miejscowości w Wielkopolsce usłyszano na dworze Władysława Jagiełły, ale także na Węgrzech, w Austrii czy Francji, gdzie podróżował z dyplomatycznymi misjami.
Na pomysł przypomnienia tej znanej w średniowiecznej Wielkopolsce i nie tylko postaci wpadli druhowie z OSP Grzymiszew których w organizacji sobotniego festynu wsparło Gmina i Miasto Tuliszków, Koło Gospodyń Wiejskich z Grzymiszewa oraz MGOK w Tuliszkowie i Sołectwo Grzymiszew.
Swoją pasję do bogatych czasów średniowiecza przedstawili goście zaproszeni na sobotni festiwal. Była to Grupa Rekonstrukcyjna Poczet Wierzbięty herbu Łodzia z Krotoszyna oraz Grupa Artystyczna Tomasza Sokołowskiego z Legnicy, które zajmują się wierną rekonstrukcją strojów, uzbrojenia, wyposażenia, i obyczajowości mieszkańców średniowiecznych czasów.