PGKIM: Wygraliśmy z ministrem i konserwatorem!
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Turku, jako Zarządca Wspólnoty Mieszkaniowej Kączkowskiego 3, wygrało w sądzie z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Wielkopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
Kilka lat trwał spór o pozwolenie na termomodernizację bloku przy ul. Kączkowskiego 3 w Turku. W 2018 mieszkańcy bloku chcieli ocieplić swój budynek. Ponieważ nieruchomość, która powstała w latach 40-tych ubiegłego wieku, ujęta jest w gminnej ewidencji zabytków i znajduje się w układzie urbanistycznym wpisanym do rejestru zabytków, musieli zwrócić się do Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o pozwolenie na termomodernizację. Konserwator nie wyraził na to zgody.
PGKiM Sp. z o.o. w Turku jako Zarządca Wspólnoty Mieszkaniowej, w imieniu mieszkańców odwołało się od tej decyzji do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niestety, ten podtrzymał decyzję konserwatora.
Zarządca i mieszkańcy pomocy w tej beznadziejnej sprawie szukali u parlamentarzystów, szczególnie tych lokalnych, ale bezskutecznie. Mieszkańcy z własnej inicjatywy wystosowali pisma w powyższej sprawie do Rzecznika Praw Obywatelskich Pana Adama Bodnara oraz do Kancelarii Prezydenta. Jednocześnie zdecydowano się zaskarżyć do sądu decyzje konserwatora i ministra.
W 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu podtrzymał decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zarządcy pozostało jeszcze wystąpienie o kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Wczoraj, tj. 6 czerwca 2023 r. zapadł ostateczny wyrok w tej sprawie, który jest sukcesem Spółki i mieszkańców Kączkowskiego 3. Naczelny Sąd Administracyjny po rozpatrzeniu skargi kasacyjnej uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 29.07.2019 r., uchylił decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 29.10.2018 r. utrzymującą w mocy decyzję Konserwatora oraz uchylił decyzję Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z 29.06.2018 r., odmawiającą pozwolenia na prowadzenie prac związanych z termomodernizacją budynku przy ul. Kączkowskiego 3.
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego jest prawomocny. To oznacza, że po wielu latach batalii będzie można ocieplić blok przy ul. Kączkowskiego 3. Wcześniej jednak konieczne będzie przeprowadzenie procedury związanej z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Decyzję w tej sprawie ostatecznie podejmą członkowie Wspólnoty Mieszkaniowej Kączkowskiego 3.
Zarząd PGKiM Sp. z o.o.