Być Słowianinem/Martyna Stachowiak
Zgromadzenie Wojów i Rycerzy Grodu Tura ma przyjemność zaprosić młodzież w wieku 10-17 lat na warsztaty… życia we wczesnym średniowieczu! To nowa oferta, stworzona po to, by dzieci mogły posmakować historii w praktyce. I to dosłownie posmakować, gdyż wojowie i niewiasty podzielą się chętnie przepisem na podpłomyki i inne dania ze stołu Piastów.
Program zajęć przewiduje naukę zielarstwa: tworzenie herbat ziołowych i kosmetyków naturalnych oraz władania bronią: mieczem i łukiem. Rekonstruktorzy pokażą, jak pracowano w drewnie, naprawiano i wyrabiano kolczugi, zabawki, jak szyto i ozdabiano odzież. Przedmioty dotąd oglądane w muzealnych gablotach i podręcznikach będzie można wziąć do ręki i samemu przekonać się, czy życie naszych przodków było łatwiejsze, czy wręcz przeciwnie. Oprócz rzemiosła będzie można poznać obrzędy Słowian i Wikingów, które, o czym nie każdy wie, są kultywowane do dzisiaj, przemycone przez rodzimy folklor do naszych czasów.
Młodych artystów czeka nauka tworzenia farb z naturalnych składników, które będą mogli samodzielnie zrobić. Zrekonstruują także relikwiarz- staurotekę, by przekonać się, jak bardzo sztuka sakralna zmieniła się od tamtych czasów.
Na chętnych czeka zadanie - stworzenie makiety grodu, podczas której budowa średniowiecznych warowni zostanie wytłumaczona obrazowo, na podstawie przygotowanych przez młodzież elementów. To tylko część zaplanowanych atrakcji i umiejętności, które zostaną przekazane kolejnemu pokoleniu.
Całe warsztaty obejmują 24 spotkania zaplanowane od września do czerwca i będą odbywały się w naszym muzeum, gdzie można się już na nie zapisywać. W zależności od ilości chętnych zostaną stworzone grupy po ok. 20 osób, tak, aby stworzyć odpowiednie warunki do wspólnej i bezpiecznej pracy. Koszty są niewielkie i w całości przeznaczone na kupno materiałów: ok. 10zł od każdego uczestnika za całe warsztaty. Zarówno chłopcy, jak i dziewczęta, których interesuje historia, znajdą coś dla siebie w bogatej ofercie zajęć. Niewątpliwą zaletą jest również fakt, iż wszystkie przedmioty zostaną wykonane własnoręcznie, metodami dostępnymi przed tysiącem lat, co ma większą wartość edukacyjną niż przekazywanie encyklopedycznej, czysto teoretycznej wiedzy na temat dawnych wieków.
Idea jest naprawdę dobra, zwłaszcza, iż niewiele jest w naszym mieście inicjatyw, dających możliwość spędzania wolnego czasu w nietypowy sposób przez cały rok szkolny. Drużynnicy mają nadzieję, że chętnych nie zabraknie. O szczegóły będzie ich można zapytać 2 września podczas Sztuki na Ulicy, gdzie wojowie zaprezentują nie tylko wojenne rzemiosła!
Martyna Stachowiak
Marcin Derucki dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB
email: redakcja@turek.net.pl
telefon: 787 77 74 72