Edukacja międzykulturowa w "Jedynce"
Edukacja międzykulturowa to działania, których wspólnym celem jest popularyzacja wiedzy o kulturach i społeczeństwach świata oraz zapoznanie z polską historią tradycją. W Gimnazjum nr 1 prowadzi się wiele działań realizujących jej założenia. Jednym z nich była wycieczka 28 maja 2015r. do Warszawy, w której wzięło udział 45 uczniów szkoły.
Gimnazjaliści najpierw odwiedzili cmentarze powązkowskie. Zwiedzając te najsłynniejsze warszawskie nekropolie zatrzymali się przy grobach tak znanych Polaków jak m.in. : Krzysztof Kieślowski, Ryszard Kukliński, Stanisław Moniuszko, Bronisław Geremek, Stanisław Konarski, Hanna Bielicka czy Wioletta Villas oraz przy pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej z 10.04.2010r. Podziwiali klasycystyczne i secesyjne pomniki będące wyjątkowymi dziełami sztuki i nadającymi specyficzny klimat, szczególnie Starym Powązkom.
Kolejnym punktem zwiedzania polskiej stolicy było Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN usytuowane w symbolicznym miejscu Warszawy: w centrum dzielnicy zamieszkałej kiedyś w olbrzymiej większości przez Żydów, a w czasie wojny przekształconej przez niemieckich okupantów w getto. POLIN to muzeum życia: opowiada historię, która zaczęła się w średniowieczu i trwa do dziś. Przywracając pamięć o bogatej kulturze i dziedzictwie polskich Żydów, uczy wzajemnego zrozumienia i szacunku – nie tylko między Polakami i Żydami. Pokazuje, że historia polskich Żydów jest integralną częścią historii Polski, a historia Żydów nie jest kompletna bez polskiego rozdziału.
Na wystawie stałej „1000 lat historii Żydów polskich”, gimnazjaliści poznali odpowiedzi na pytania: skąd i kiedy Żydzi pojawili się w Polsce, w jaki sposób ten kraj stał się domem największej społeczności żydowskiej na świecie, jak przestał nim być i jak odrodziło się tu życie żydowskie. Mówimy o współpracy i sąsiedztwie, współzawodnictwie i konfliktach, o odrębności i asymilacji.
Wystawa ma charakter narracyjny: jest opowieścią, przekazywaną przez zabytkowe obiekty, malowidła, instalacje interaktywne, modele, dzieła sztuki, multimedia i teksty, dzięki czemu żaden uczeń nie nudził się. Uczniowie bawili się w żydowskich drukarzy z XVI w., „biesidowali” w karczmie kahału, poznali koszerne menu i zalecenia Talmudu, zasiedli w ławkach szkoły - chederu i przeszli przez kładkę łączącą dwie części getta z widokiem na stronę aryjską
Po zwiedzeniu POLINU uczniowie stanęli do pamiątkowej fotografii pod pomnikiem Bohaterów Getta.
Ostatnim punktem wycieczki było odwiedzenie jedynej zachowanej sprzed II wojny światowej warszawskiej bożnicy – synagogi Nożyków. Jest ona główną świątynią Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, w której urzęduje naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Chłopcy zgodnie z judaistyczna tradycją wchodząc do świątyni założyli na głowy jarmułki (kipy). Przewodnik wskazał i opowiedział o najważniejszych elementach charakterystycznych dla każdej synagogi takich jak: aron ha-kodesz - szafa ołtarzowa w postaci ozdobnej drewnianej skrzynki służąca do przechowywania zwojów Tory, bima – miejsce z którego się ją czyta, babiniec – miejsce , gdzie mogą zasiadać kobiety podczas nabożeństw, lampa ner tamid, mezuza.
Gimnazjaliści pełni nowych wrażeń i doświadczeń powrócili do domu w późnych godzinach wieczornych. Wycieczkę przygotowały opiekunki kółek historycznych panie: Izabela Lis i Beata Grzelka.
Materiał prasowy
Marcin Derucki dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB
email: redakcja@turek.net.pl
telefon: 787 77 74 72