piątek 27 grudnia 2024

Fabioli, Jana, Żanety

reklama

Poznają siebie poznając życiorysy sławnych turkowian

Poznają siebie poznając życiorysy sławnych turkowian  - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

W miniony wtorek, 13 czerwca, w auli I Liceum Ogólnokształcącego, odbyło się podsumowanie pierwszej część projektu „Życiorysy lokalne”. Opiekę nad tym przedsięwzięciem sprawuje Instytut Filologii Polskiej UAM.

Głównym celem projektu „Życiorysy lokalne” jest pozyskanie przez uczniów konkretnych umiejętności badawczo-pisarskich, ale też przypomnienie ludzi ważnych dla lokalnych dziejów i teraźniejszości. - Zależy nam, aby piszący życiorysy bohaterów swojego regionu przeżyli spotkanie z żywą przeszłością i zobaczyli, że poznawanie czyjejś biografii pozwala nam lepiej rozumieć samych siebie, drugiego człowieka oraz miejsce, w którym żyjemy – mówił dr Jerzy Borowczyk z UAM.

reklama

Po obszernym wprowadzeniu uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego pokrótce ukazali dziewięć sylwetek lokalnych społeczników i artystów, których dzieje zgłębiają. Licealiści zaprezentowali postaci rzeźbiarza i rysownika Henryka Glicensteina, Tomiły Składkowskiej, Leona Kruszyńskiego, Leona Sachsa, Stanisława Kaszyńskiego, księdza Jana Katarzyńskiego, Antoniego Baszkowskiego, Danuty Chmielewskiej oraz Leona Weintrauba.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że prezentacje młodych badaczy były niezwykle dobrze przygotowane, przez co informacji o omawianych postaciach słuchało się z zaciekawieniem. Uczniowie musieli zmieścić się w kilku minutach, nikt z nich nie czytał ani z kartki, ani ze slajdów.

Poza turkowskim ogólniakiem, w projekcie biorą udział instytucje z Trzcianki i Wielenia oraz z Piły i Chodzieży. W Turku partnerami I LO są Miejska Biblioteka Publiczna, Powiatowa Biblioteka Publiczna, Muzeum Miasta Turku oraz Starostwo Powiatowe. Opiekę nad licealną młodzieżą sprawuję panie Mariola Maciaszek, Anna Mękarska oraz Katarzyna Szczepanik.

Na zakończenie prezentacji uczniowie zagrali na scenie licealnej auli pierwszy akt sztuki „Kajcio”. której scenariusz znajdował się w archiwum turkowskiego muzeum. Wodewil „Kajcio” był wystawiany w Turku na przełomie XIX i XX wieku przez amatorską grupę teatralną prowadzoną przez Leona Kruszyńskiego.

reklama

Zakończenie projektu „Życiorysy lokalne” planowane jest na koniec bieżącego roku.

md

Marcin Derucki dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
foto: M. Derucki2
foto: M. Derucki3
foto: M. Derucki4
foto: M. Derucki5
foto: M. Derucki6
foto: M. Derucki7
foto: M. Derucki8
foto: M. Derucki9
foto: M. Derucki10
foto: M. Derucki11
foto: M. Derucki12
foto: M. Derucki13
foto: M. Derucki14
foto: M. Derucki15
foto: M. Derucki16
Podobne artykuły
Złoty sukces SP Sarbice i wysokie miejsce I LO...

Złoty sukces SP Sarbice i wysokie miejsce I LO w Turku podczas...

18 grudz.
Bezpieczeństwo na drodze i odpowiedzialność...

Bezpieczeństwo na drodze i odpowiedzialność prawna. Debata w Liceum w...

28 list.
Kreatywność i nauka - jak liceum plastyczne...

Kreatywność i nauka - jak liceum plastyczne kształci zdolności i...

7 list.
Przerwa lekcyjna nieco inaczej czyli

Przerwa lekcyjna nieco inaczej czyli "Akcja Odblaskowa" w szkołach...

18 paźd.
Miasteczko edukacyjne w

Miasteczko edukacyjne w "Ogólniaku". I Liceum w Turku stawia na...

5 wrz.
Nabór do szkół ponadpodstawowych w powiecie...

Nabór do szkół ponadpodstawowych w powiecie tureckim zakończony. Do...

29 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama