sobota 21 grudnia 2024

Honoraty, Seweryny, Tomasza

reklama

Święcenie pokarmów tylko na zewnątrz kościołów. Diecezja o obchodach Świąt Wielkanocnych

Święcenie pokarmów tylko na zewnątrz kościołów. Diecezja o obchodach Świąt Wielkanocnych
 

Jak informuje Diecezja Włocławska Biskup Wiesław Mering wydał dekret o obchodach Świąt Wielkanocnych w diecezji włocławskiej, w którym określił zasady celebracji poszczególnych dni Wielkiego Tygodnia. Na podstawie decyzji watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz wskazań Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP dostosował przebieg liturgii i obrzędów do nadzwyczajnej sytuacji, jaką jest epidemia.

Nabożeństwa będą miały uboższy przebieg, odprawiane będą przy udziale wiernych zgodnie z obowiązującymi limitami, czyli 1 osoba na 20 m2 przy zachowaniu odstępu nie mniejszego niż 1,5 m. Będzie można indywidualnie nawiedzać Grób Pański. Tradycyjne święcenie pokarmów w Wielką Sobotę, jeśli będzie organizowane, będzie mogło odbyć się jedynie na zewnątrz kościoła, przy zachowaniu norm sanitarnych. Jeżeli istnieje lokalny zwyczaj błogosławieństwa pokarmów w oddalonych od kościoła parafialnego wioskach, można będzie przeprowadzić ten obrzęd w godnym miejscu z zachowaniem norm sanitarnych.

reklama

Nie będzie obmycia nóg w Wielki Czwartek, ani tradycyjnych straży przy Grobie Pańskim. Nie będzie procesji rezurekcyjnej.

Dokładny tekst  "Dekretu o obchodach Świąt Wielkanocnych w stanie epidemii w 2021 roku"

Mając na uwadze dokumenty Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 19 i 25 marca 2020 roku oraz Wskazania Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP przekazane 11 marca 2021 roku w czasie 388. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, dotyczące celebracji liturgii w Wielkim Tygodniu oraz podczas Triduum Paschalnego, zarządzam dla całej Diecezji Włocławskiej, co następuje:

  1. Zgodnie z zarządzeniem władz państwowych w kościołach obowiązuje zakrywanie ust i nosa oraz limit osób podczas liturgii – 1 osoba na 20 m2 przy zachowaniu odstępu nie mniejszego niż 1,5 m. Gdy modlitwa ma miejsce poza kościołem, na terenie przykościelnym, należy zakryć nos i usta, i zachować odstęp 1,5 m.

    reklama
  2. W związku z rosnącą liczbą zachorowań i wprowadzonymi przez stronę rządową zaostrzonymi zasadami epidemicznymi, mając na uwadze zdrowie i życie diecezjan – raz jeszcze apeluję do kapłanów i wiernych świeckich o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas celebracji liturgicznych.

  3. Przypominam o przedłużonej dyspensie od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii (z dnia 12 listopada 2020 roku). Tych, którzy z uzasadnionych racji z niej skorzystają, zachęcam do przeżywania celebracji Wielkiego Tygodnia za pośrednictwem dostępnych w mediach transmisji, a parafie do ich organizowania. Ta nadzwyczajna sytuacja sprzyja temu, aby nasze rodziny stawały się coraz bardziej domowymi Kościołami.

  4. Zezwalam, aby w kaplicach domów zamieszkiwanych przez duchownych, w klasztorach i wspólnotach zakonnych była sprawowana Msza Wieczerzy Pańskiej, wielkopiątkowa liturgia ku czci Męki Pańskiej i Wigilia Paschalna. Zakazuje się uczestniczenia w tych liturgiach wiernym spoza wspólnoty.

NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ

  1. Upamiętnienie wjazdu Pana do Jerozolimy powinno być obchodzone wewnątrz kościoła.

  2. W Mszy Świętej tej niedzieli przewidziane są trzy formy rozpoczęcia, upamiętniające pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy: procesja, uroczyste wejście i zwykłe wejście. Także w tym roku należy zastosować drugą lub trzecią formę przewidzianą przez Mszał Rzymski. Należy opuścić pokropienie palm wodą święconą.

WIELKI CZWARTEK – MSZA KRZYŻMA

  1. Mszę Krzyżma Biskup Diecezjalny będzie sprawował w Bazylice Katedralnej we Włocławku o godz. 10 z gronem księży reprezentujących prezbiterium Diecezji. Do uczestnictwa zaproszeni są księża pracujący w urzędach diecezjalnych i seminarium duchownym, a z terenu księża dziekani (lub inny kapłan w zastępstwie księdza dziekana). Kapłani koncelebrujący Mszę świętą proszeni są o obowiązkowe założenie maseczek. Wszystkich kapłanów prosi się o duchową łączność.

ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE

WIELKI CZWARTEK – MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ

  1. Stolica Apostolska udzieliła zgody, aby w Wielki Czwartek każdy kapłan mógł sprawować Mszę Świętą nawet bez udziału wiernych.

  2. Zgodnie z zaleceniem Stolicy Apostolskiej należy opuścić obrzęd obmycia nóg (mandatum).

  3. Podobnie jak w ubiegłym roku, można opuścić procesję z Najświętszym Sakramentem i pozostawić Najświętszy Sakrament w tabernakulum. Można też przenieść Najświętszy Sakrament najkrótszą drogą do przygotowanego ołtarza przechowania (tzw. Ciemnicy), gdzie wierni będą mogli modlić się indywidualnie. W obu przypadkach po Komunii wiernych zostawia się puszkę z Najświętszym Sakramentem na ołtarzu. Po Modlitwie po Komunii wszyscy klękają i śpiewają hymn Sław, języku, tajemnicę. Po jego zakończeniu krótką drogą kapłan przenosi Najświętszy Sakrament do Ciemnicy, a jeżeli się nie urządza, do tabernakulum i zamyka je.

WIELKI PIĄTEK MĘKI PAŃSKIEJ

  1. W uroczystej modlitwie powszechnej należy dodać – jako przedostatnie, dziesiąte – okolicznościowe wezwanie o ustanie epidemii oraz za chorych, zmarłych i znajdujących się w sytuacji zagubienia. Wezwanie ostatnie będzie jedenastym.

  2. Akt adoracji Krzyża przez pocałunek należy ograniczyć wyłącznie do celebransa.

  3. Należy zrezygnować z adoracji indywidualnej i wspólnie oddać cześć Krzyżowi, klęcząc na swoich miejscach i śpiewając stosowną pieśń.

  4. Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego odbywa się najkrótszą drogą, bez uroczystej procesji, z zachowaniem modlitwy podanej w mszale.

WIELKA SOBOTA

  1. Należy umożliwić wiernym adorowanie Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim, przestrzegając jednak wszystkich ograniczeń związanych z epidemią.

  2. Przy Grobie Pańskim nie mogą pełnić warty strażacy ani inne służby.

  3. W parafiach można zorganizować tradycyjne poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny, ale jedynie na zewnątrz kościoła, przy zachowaniu norm sanitarnych. Jeżeli istnieje lokalny zwyczaj błogosławieństwa pokarmów w oddalonych od kościoła parafialnego wioskach, można przeprowadzić ten obrzęd w godnym miejscu z zachowaniem norm sanitarnych.

  4. Jeżeli takiego błogosławieństwa nie będzie można zorganizować lub wierni nie zdecydują się w nim uczestniczyć, należy zachęcić do tego, aby przed śniadaniem wielkanocnym w gronie rodzinnym uroczyście pobłogosławić pokarmy. Niech dokona tego ojciec rodziny lub inna dorosła wierząca osoba, korzystając z modlitwy, która zostanie podana, albo w zwykły sposób, odmawiając modlitwę przed jedzeniem.

ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE

WIGILIA PASCHALNA

  1. Liturgia rozpoczyna się wewnątrz kościoła. Do pobłogosławienia ognia można użyć zwykłej świecy lub znicza. Kapłan przygotowuje paschał tak, jak podano w mszale, a po jego zapaleniu śpiewa się Orędzie wielkanocne.

  2. Po Odnowieniu przyrzeczeń chrztu (Mszał Rzymski, Wigilia Paschalna p. 46.) można dokonać pokropienia wodą uprzednio pobłogosławioną..

  3. Opuszcza się procesję rezurekcyjną. Podobnie jak w zeszłym roku, celebrans na zakończenie liturgii może również udzielić błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem w drzwiach lub przed bramą kościoła.

PORANNA MSZA REZUREKCYJNA

  1. Podczas Mszy rezurekcyjnej opuszcza się uroczystą procesję i przy śpiewie oraz biciu w dzwony przenosi się Najświętszy Sakrament z Grobu Pańskiego na ołtarz w prezbiterium. Po śpiewie hymnu Ciebie, Boga, wysławimy i błogosławieństwie, które może zostać udzielone w drzwiach lub przed bramą kościoła, sprawuje się Mszę Świętą według zwykłego porządku.

źródło: Diecezja Włocławska

 

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Zmiana proboszcza w Malanowie. Ksiądz...

Zmiana proboszcza w Malanowie. Ksiądz Stanisław Płaszczyk odchodzi na...

8 czerw.
Wyruszyli o świcie w tradycyjną procesję...

Wyruszyli o świcie w tradycyjną procesję Emaus. "Do krzyży w...

2 kw.
Foto: Grób Pański w 2024 r. w kościołach...

Foto: Grób Pański w 2024 r. w kościołach powiatu tureckiego. Wierni...

30 mrz.

"Krzyż Miłość Zbawienie". Przejmujące Misterium Męki Pańskiej w...

29 mrz.
Barwne pisanki i okazałe palmy czyli...

Barwne pisanki i okazałe palmy czyli tradycyjny konkurs Wielkanocny we...

27 mrz.
Niedziela w krainie Zająca Wielkanocnego....

Niedziela w krainie Zająca Wielkanocnego. Były warsztaty, konkursy i...

25 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama