Miasto i powiat solidarnie wspierają ukraińskich uchodźców
- Z kwitkiem nikogo jeszcze nie odesłaliśmy – mówi Zbigniew Rogodziński, prezes OSP w Turku. To odpowiedź na wątpliwości zgłaszane przez naszych czytelników, czy dary zebrane w turkowskiej strażnicy są przeznaczone na pomoc tylko dla Ukraińców, którzy zatrzymali się w Turku.
Na początku działa się z odruchu serca. Turecka strażnica OSP, miejsce charakterystyczne i rozpoznawalne, stała się miejscem pierwszych zbiórek darów. To tutaj miała tez miejsce akcja oddawania krwi z przeznaczeniem dla walczących Ukraińców, stąd na granicę wyjechało już kilkadziesiąt transportów z pomocą rzeczową. Z czasem podobne punkty powstały na obszarze całego powiatu.
Jak wygląda procedura udzielenia pomocy uchodźcom? Jak wyjaśnia Małgorzata Modrzejewska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Turku, osoby przybyłe do Turku po pierwsze muszą zgłosić się do wydziału organizacyjnego i spraw społecznych po numer pesel, który umożliwi otrzymanie pomocy. Dopiero z takimi danymi można uzyskać pomoc rzeczową. – Wydajemy żywność i odzież, wspólnie z miastem koordynujemy również rozdzielanie uchodźców po domach turkowian, którzy wyrażają taką wolę – mówi. – Jest tez opcja pomocy psychologicznej, z której można skorzystać w obecności tłumacza.
Ukraińskie dzieci dołączają do klas i grup przedszkolnych w turkowskich placówkach. – W piątek mieliśmy 28 uczniów w szkołach podstawowych i 9 przedszkolaków – mówi Anna Michalak z Urzędu Miasta w Turku. – Dzieci dołączamy do klas, do których już wcześniej uczęszczali ich ukraińscy rówieśnicy, chcemy żeby poczuły się trochę mniej obco – zapewnia.
OSP Turek uruchomiło specjalne konto do wpłat gotówkowych na rzecz uchodźców, którzy zatrzymali się w Turku. Z zebranych pieniędzy maja być kupowane rzeczy, których braknie w magazynie. Numer konta 83 8557 0009 2006 0800 2637 0005. Jak zapewnia Prezes OSP, wszystkie wpływy i wypłaty będą szczegółowo rozliczone i udokumentowane.
Pracownicy jednostek podległych powiatowi tureckiemu organizują wsparcie psychologiczne dla uchodźców. Pomoc można uzyskać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz, w ramach projektu powiatowy koordynator ds. zdrowia psychicznego, w Centrum Zdrowia Psychicznego „Psyche” w Turku.
Powiatowy Urząd Pracy zapewnia wsparcie przy poszukiwaniu i pośrednictwie pracy. Uruchomiono również porady prawne dla Ukraińców. Jak zapewnia Michał Jarek ze Starostwa Powiatowego, w przyszłym tygodniu będzie już możliwość skorzystania z usług tłumaczki, co na pewno usprawni komunikację. Wszelkie szczegóły znajdziecie w grafikach, które udostępniamy pod tekstem.
KWA
Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB
email: redakcja@turek.net.pl
telefon: 787 77 74 72