Elektrownia w Turku coraz bliżej. Szkoda, że bez modułu cieplnego...
Choć miejscy radni zajmowali się ta sprawą już przed rokiem, konieczne okazało się ponowne głosowanie. Wszystko przez błąd inwestora – zbyt niską wysokość przyszłej kotłowni elektrowni parowo-gazowej, która ma powstać rejonie ulic Przemysłowej, Górniczej i granic miasta.
Elektrownia gazowa bez modułu cieplnego powstanie w miejscu po nieistniejącej już Elektrowni Adamów. Zajmie około 30 procent powierzchni byłego zakładu. – To miejsce idealne również ze względu na istniejącą już infrastrukturę, wystarczy wybudować zaledwie 1650 metrów instalacji aby dopiąć się do sieci gazowej. Dla porównania, w Ostrołęce musimy wybudować około 70 kilometrów – wyjaśniał we wrześniu 2022 roku prezes ZEPAK, Piotr Woźny. Według pierwotnych planów elektrownia w Turku miała ruszyć w styczniu 2026 roku.
Tyle plany. Obecny na wtorkowej sesji rady miasta Paweł Jędrzejczyk z ZEPAK, nie ukrywał, że realizacja inwestycji zależy przede wszystkim od tego czy uda się uzyskać jej finansowanie. A z tym może być różnie – w końcu to inwestycja za niebagatelne 2,5 miliarda złotych. – Naszym zadaniem jest robić swoje i robimy wszystko, żeby ta inwestycję uruchomić – zapewniał radnych i burmistrza, podkreślając jednocześnie jak niekłopotliwe będzie samo funkcjonowanie przyszłej elektrowni. – Hałas turbiny w dzień będzie wynosił 45 decybeli, w nocy 40.
Trochę szkoda, że planując inwestycję, nie zadbano o dodatkowe źródło ciepła dla miasta i elektrownia powstaje bez modułu cieplnego. – Nie ma elektrowni o większej sprawności – podkreślał Jędrzejczyk. - Nie wiem dlaczego to rozwiązanie nie było wogóle dyskutowane. Co gorsze, w tej chwili nie ma już możliwości, żeby to zmienić. A szkoda. Może obok Getecu i Geotermii, której moc jak się okazuje może jedynie podgrzewać wodę i to jedynie w letnich miesiącach, stanowiłoby dobrą i ekologiczną alternatywę do ogrzewania miasta?
Jak informuje Urząd Miasta Turku, do 17 czerwca 2023 r., mieszkańcy Turku mogą zapoznawać się z materiałami i zgłaszać swoje uwagi do trwającego postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia pod nazwą ,,Budowa Bloku CCGT klasy 600 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie Elektrowni Adamów”. Zainteresowani mogą zapoznać się z wnioskiem oraz pozostałą dokumentacją sprawy w Urzędzie Miejskim w Turku, w dni robocze w godzinach 7.15-15.15, po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu pod numerem tel. 63 289 61 72.
Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB
email: redakcja@turek.net.pl
telefon: 787 77 74 72