ZIT staje się faktem. Ponad osiem milionów euro na regionalne inwestycje
O Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych słychać na sesjach rady miasta już od ponad półtora roku. Jeszcze przed wyborami parlamentarnymi marszałkowi Markowi Woźniakowi i burmistrzowi Turku, Romualdowi Antosikowi, udało się podpisać porozumienie w tej sprawie – ponad 8 mln euro będzie pracowało na rzecz realizacji potrzeb 78 tys. mieszkańców obszaru kolsko-tureckiego.
Lepszy rydz niż nic
Początkowo tzw. ZIT miał obejmować cały obszar funkcjonalny Konina, Turku i Koła. Wtedy pula przyznawanych środków miała sięgnąć 28 milionów euro i przeznaczona być na zorganizowanie komunikacji między trzema kluczowymi dla regionu miejscowościami. Niestety, od samego początku pojawiały się głosy świadczące o tym, że miasto Konin, wraz z sąsiednimi gminami, nie chce uczestniczyć we wspólnym projekcie.
Rzeczywiście, już w lipcu 2022 roku, okazało się, że plany trzeba będzie ograniczyć do regionu kolsko-tureckiego, a pula przyznanych środków obniży się do 8 milionów euro. W lipcu 2023 roku, na mocy uchwał podjętych przez wszystkie rady gmin wchodzących w skład porozumienia (miasto i gmina Koło, miasto i gmina Turek, gminy Kościelec i Brudzew), podpisane zostało porozumienie powołujące Związek ZIT Kolsko-Turecki. Jego głównym zadaniem jest kreowanie polityki rozwoju na obszarze ZIT, opracowanie strategii i realizacja projektów, które z niej będą wynikać. Liderem programu zostało miasto Turek, a dla sformalizowania partnerstwa powołano Radę, w skład której weszli włodarze poszczególnych gmin.
Ponad 8 milionów euro pochodzących z pieniędzy unijnych ma być przeznaczone na wspólne, ponadgminne inwestycje. Pieniądze dla ZIT można wykorzystać wyłącznie na ściśle wskazane działania. Gminy nie mają więc swobody w wydatkowaniu ich na dowolne inwestycje. Do realizacji w ramach ZIT ma być 30 projektów inwestycyjnych oraz społecznych.
Z Turku do Koła? Najlepiej na rowerze!
Wśród nich znajdą się ścieżki pieszo-rowerowe na terenie wszystkich gmin oraz, kluczowa jak podkreślają władze Turku, ścieżka wzdłuż drogi wojewódzkiej 470, która docelowo, w przyszłości, połączy Turek z Kołem. Wszystko wskazuje więc na to, że mimo początkowych nadziei burmistrza Antosika, ZIT nie poprawi w znaczący sposób sytuacji komunikacyjnej Turku. Transport rowerowy trudno przecież uznać za alternatywę dla połączeń autobusowych.
Kolejna grupa projektów realizowanych ze środków ZIT to poprawa stanu zieleń miejskiej w Kole i w Turku. Część środków zainwestowana będzie w poprawę stanu terenów zielonych w Turku i w Kole – dodatkowe nasadzenia, skwerki zieleni i rewitalizacja m.in. w zakresie nowej infrastruktury i elementów małej architektury.
W trosce o środowisko zaplanowany jest projekt odpowiednio zagospodarowujący wody opadowe oraz zapewniający retencję wodną przez stosowanie takich rozwiązań jak np. inteligentne systemy zagospodarowania wód, wprowadzanie zielonych fasad i dachów budynków czy zielonych przystanków.
Z myślą o najmłodszych mieszkańcach obszaru ZIT prowadzone będą inwestycje w poprawę jakości edukacji przedszkolnej i skutecznej edukacji szkolnej, podnoszenie kompetencji nauczycieli, rodziców oraz uczniów w ramach kompleksowych programów rozwojowych.
Ostatnią grupą projektów społecznych będzie opieka nad grupami wymagającymi szczególnego wsparcia – borykających się z niewydolnością wychowawczą, brakiem dostępu do specjalistów, ale też osób starszych, chorych i niepełnosprawnych. Aby przeciwdziałać ich wykluczeniu społecznemu, zaplanowano utworzenie punktów specjalistycznych usług społecznych oraz projekty związane z zatrudnieniem i odpowiednim przeszkoleniem osób świadczących usługi sąsiedzkie, opiekuńcze i asystentów rodziny.
Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB
email: redakcja@turek.net.pl
telefon: 787 77 74 72