Szkoła Podstawowa nr 5 wybrana do udziału w programie "Globalnie i Krytycznie w Szkole"
„Globalnie i Krytycznie w Szkole” roczny program Polskiej Akcji Humanitarnej przeznaczony dla uczniów i nauczycieli. Szkołę Podstawową nr 5 z Turku, wśród 20 placówek zakwalifikowanych z całej Polski (10 szkół podstawowych i 10 średnich) reprezentowała klasa 8 A i jej opiekunki: Beata Grzelka oraz Aneta Ulańska – Grabowska.
Wspólna praca uczniów, nauczycieli edukatorów PAH przez ten rok, to był czas na uświadomienie sobie istnienia globalnych współzależności, poznania ich i zauważania w codziennym życiu i codziennych wyborach. To była także przestrzeń na dyskusję o aktualnych i ważnych społecznie tematach, ale także na przyjrzenie się temu, jak media kształtują nasze wyobrażenie o świecie i postrzeganie innych oraz poznanie perspektywy osób ciemnoskórych i pochodzących spoza Polski.
W programie poruszano tematy: kryzysu klimatycznego, migracji i uchodźstwa, nierówności, rasizmu, odpowiedzialnej konsumpcji i aktywnych działań na rzecz globalnych wyzwań (wybranych Celów Zrównoważonego Rozwoju). W szkole zorganizowano Tydzień Edukacji Globalnej, przeprowano zajęcia z grami plakatowymi: „Globalne współzależności” i „Zmień perspektywę”, uczestniczono w webinarach, dyskusji przeprowadzonej metodą Word Cafe i dwóch zgrywalizowanych międzyszkolnych spotkaniach „Wyzwania dla Świata”. 20 maja „Piątkę” odwiedziła Krystyna Lewiński – edukatorka PAH, która przeprowadziła z uczniami warsztaty poświęcone mikroagresji, stereotypowemu postrzeganiu nacji, grup i relacjom międzyludzkim.
Dzięki programowi wszyscy zwiększyli swoją świadomość tego, że nasze wybory konsumenckie i obywatelskie wpływają na to co się dzieje na świecie, a także swoją uważność na język jakim się posługujemy się opowiadając o wydarzeniach na świecie i innych nacjach. Uczestnicy programu zrozumieli konieczność empatycznego podchodzenia do osób traktowanych stereotypowo ze względu na kolor skóry lub pochodzenie.
Opiekunki projektu zachęcają inne placówki do udziału w przyszłorocznej edycji programu „Globalnie i krytycznie w Szkole” oraz wielu ciekawych w działaniach Polskiej Akcji Humanitarnej!
źródło: materiał prasowy nadesłany