czwartek 09 stycznia 2025

Adriana, Alicji, Teresy

reklama

Historia Turku oczami wybitnego historyka. Książka Makarego Górzyńskiego do pobrania za darmo!

Historia Turku oczami wybitnego historyka. Książka Makarego Górzyńskiego do pobrania za darmo!
 

Makary Górzyński, znany historyk architektury i popularyzator wiedzy o zabytkach, po raz kolejny powraca do rodzinnego Turku, tym razem z bezpłatną publikacją. Książka „Trzy historie o mieście spod ziemi” ukazuje nieznane dotąd fakty z burzliwej historii miasta, analizując kluczowe okresy: międzywojnie, okupację hitlerowską i pierwsze lata powojenne.

Trzy historie o Turku - nowe spojrzenie na historię miasta

W swojej książce autor przygląda się architekturze i urbanistyce Turku w kontekście polityki i ideologii XX wieku. Górzyński nie tylko odkrywa mało znane historie miasta, ale także pokazuje, jak Turek stał się symbolicznym „laboratorium nowoczesności”. Na przykładzie tego wielkopolskiego miasta historyk tłumaczy złożone procesy, które miały miejsce w wielu polskich miastach w czasie totalitaryzmu, wojny i odbudowy.

reklama

W książce Górzyński skupia się na architekturze jako świadectwie społecznych i politycznych przemian. Analizuje, jak działania władz i mieszkańców wpływały na krajobraz urbanistyczny Turku, a także jak te zmiany odzwierciedlały ideologie epoki.

Autor i jego wyjątkowy dorobek

Makary Górzyński, pochodzący z Turku, jest uznanym badaczem historii architektury i adiunktem w Instytucie Interdyscyplinarnych Badań Historycznych Akademii Kaliskiej. Jest autorem wielu książek, w tym „Zabytków miasta Turku i powiatu tureckiego”. Górzyński otrzymał także prestiżowe stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców, co czyni go jednym z czołowych przedstawicieli młodego pokolenia badaczy w Polsce.

Książka jako zaproszenie do refleksji

„Trzy historie o mieście spod ziemi” – to świetnie ilustrowana i atrakcyjnie wydana książka  odsłaniająca mnóstwo nieznanych dotąd faktów z trudnych dziejów miasta. Autor wciela się w niej w rolę historyka politycznych dziejów przestrzeni małego polskiego miasteczka w okresie międzywojennym, okupacji hitlerowskiej i pierwszych piętnastu lat po II wojnie światowej. Analizując architekturę i urbanistykę w rękach polityków i ideologów, Górzyński oferuje nowe interpretacje dziejów polskich miast w I połowie XX wieku, kiedy dominującym narzędziem ich kształtowania stawały się centralne plany gospodarcze i urbanistyczne – i obsesje planistów, a także zbrodnicze ideologie. Turek staje się tu laboratorium polskiej nowoczesności i jest punktem odniesienia dla wielu innych, nienapisanych jeszcze historii polskich miast i miasteczek w erze totalitaryzmów i wojen. Książka stanowi zaproszenie do refleksji nad własnymi dziejami rodzinnymi i naszą miejską przyszłością.

Publikacja do pobrania ze strony Muzeum Miasta Turku (link)  oraz Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (linki)

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
Historia Turku oczami wybitnego historyka. Książka Makarego Górzyńskiego do pobrania za darmo!
Podobne artykuły
„Rentgeny” - malarstwo Piotra Jana Gila w...

„Rentgeny” - malarstwo Piotra Jana Gila w Muzeum w Turku. Wernisaż...

02-12-2024
Seminarium naukowe w turkowskim muzeum

Seminarium naukowe w turkowskim muzeum

12-05-2024

"Pamiątki przygodne" czyli wspomnienia lat dziecinnych w Turku z końca...

20-02-2024
Wideo: Wystawa „Dusze Mehoffera” w Muzeum...

Wideo: Wystawa „Dusze Mehoffera” w Muzeum Miasta Turku

23-11-2023
Mamy mnóstwo talentów i pasji! Otwarcie...

Mamy mnóstwo talentów i pasji! Otwarcie wystawy „Dusze Mehoffera”...

18-11-2023
Na rowerach i pieszo podziwiali polską złotą...

Na rowerach i pieszo podziwiali polską złotą jesień. Trzeci i...

09-10-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama