W Turku dzielili chleb i święcili wieńce
Choć celebrowanie końca żniw kojarzy się raczej z terenami wiejskimi, święto to nie ominęło bynajmniej naszego miasta. W minioną niedzielę teren Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Armii Krajowej gościł Miejsko-Gminno-Parafialne Dożynki, na których pojawili się lokalni samorządowcy, rolnicy i działkowcy.
Mimo że Turek bynajmniej nie jest wielkomiejską aglomeracją, a przeciętny jego mieszkaniec – biorąc pod uwagę dwa czy trzy pokolenia protoplastów – wywodzi się ze wsi, to obecnie w mieście nie można doszukać się szczególnie dużej ilości rolników. Z racji tego zrozumiałym jest to, że do wspólnego świętowania mieszkańców swych samorządów zaprosili burmistrz Zdzisław Czapla i wójt Karol Mikołajczyk, wespół z proboszczem Parafii pw. Świętej Barbary w Turku. W tejże świątyni odbyła się uroczysta Msza Święta Dziękczynna, a po niej korowód dożynkowy przemaszerował na teren OSiR-u, gdzie odbyła się część obrzędowa dożynek.
Tradycyjnie pośród uczestników wydarzenia chleb z tegorocznej mąki rozdzielili lokalni włodarze, a dobre humory gościom zagwarantować miały występy „Brudzewiaków”, „Zawadiaków” z Sycowa czy kabaretu „Pod Miotłą” z Sompolna, choć aura momentami nie sprzyjała świętowaniu pod gołym niebem. Co ważne, podczas turkowskich dożynek wyhodowane przez siebie warzywa i owoce prezentowali również nieco „drobniejsi” miłośnicy agronomii, czyli działkowcy. Ów świąteczny mariaż działkowo-gospodarski był szczególnie wyraźny, gdyż starościną dożynek została skarbnika turkowskiego Źródełka – Alicja Kandziora, a funkcję starosty obchodów piastował tego dnia Waldemar Woźniak, rolnik z Obrębizny
Miejsko-Gminno-Parafialne Dożynki połączyły w swej formule świętowanie z dozą rywalizacji. Wszakże w niedzielę musiało wyjaśnić się, kto wyhodował największe, najśmieszniejsze lub najdziwniejsze warzywo bądź owoc. W tej kategorii dwie równorzędne nagrody wywalczyli Zofia Kolenda i Zenon Spławski, a wyróżnienie trafiło do Jana Kolędy. Emocji nie zabrakło podczas rozwiązania konkursu na najciekawsze stoisko dożynkowe. W kategorii stoisk sołeckich I miejsce zajęła Kalinowa, a za nią uplasowały się Turkowice i Kaczki Średnie, z kolei w przypadku stoisk osiedlowych podium prezentowało się następująco: I – ROD Źródełko, II – ROD W. Orłowskiego, III – ROD Sielanka i Malinka.
Za najładniejsze wieńce dożynkowe uznano wszystkie dzieła, wykonane z płodów rolnych, nie wybierając pojedynczego zwycięzcy. Dzień pełen wrażeń zakończyła zabawa z zespołem „Stricto”.
AW
Akadiusz Wszędybył dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB
email: redakcja@turek.net.pl
telefon: 787 77 74 72