Zdemaskowano grupę okradającą Polsat i NC+. Sześć osób zatrzymanych, 600 zamieszanych!
Konferencja prasowa w Prokuraturze Okręgowej w Koninie
Policjanci zatrzymali sześciu mieszkańców Turku, którzy łamiąc ustawę o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną. udostępnili nielegalny sygnał telewizyjny swoim klientom. Do tego czasu ujawniono ponad 600 osób korzystających z nielegalnego oprogramowania. Sprawa jest rozwojowa. Konińscy prokuratorzy przypuszczają, że takich osób może być więcej.
Dzisiaj przed południem w budynku konińskiej prokuratury odbyła się coroczna konferencja prasowa. Jeden z jej głównych tematów dotyczył Turku. Prokurator Marek Kasprzak zapewniał, że zainteresuje on nie tylko tutejszych dziennikarzy, ale również mieszkańców naszego powiatu. Od dłuższego czasu w mieście spadła sprzedaż usług Cyfrowego Polsatu oraz NC+. Sprawą zajęli się turkowscy policjanci. W styczniu zatrzymali sześć osób, które drogą elektroniczną świadczyły niedozwolone usługi. „Oskarżeni wykupywali u operatorów najdroższe pakiety kanałów telewizyjnych, wraz z dekoderem i anteną satelitarną, a następnie przerabiali inne dekodery, przekazywali je klientom. Za ich pośrednictwem za 30 zł miesięcznie przesyłali im kod dostępu. Tym sposobem odbiorca dysponował wszelkimi kanałami danej platformy”. - mówił prokurator Kasprzak.
Do tego czasu ujawniono już ponad 600 odbiorców. Nie znamy dokładniej liczby osób korzystających z przestępczego procederu. Zatrzymanym nadawcom nielegalnego sygnału postawiona zarzuty z artykułu 6 ustawy, o której mowa. Kara przewidziana za ten czyn to 3 lata pozbawienia wolności. „Wobec mężczyzn zastosowano środki zapobiegawcze wolnościowe, w postaci zabezpieczenia mienia na poczet grożących kar – grzywny, bądź wyrównania szkody wyrządzonej operatorom”. – wyjaśniał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koninie.
Sprawa jest rozwojowa. Konińscy prokuratorzy przypuszczają, że takich osób może być więcej. Obecnie zajmuje się nią Prokuratura Rejonowa w Turku wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Turku oraz Wydziałem do walki z Cyberprzestępczości KWP w Poznaniu.
MŁ