Strażacy walczą z żywiołem i apelują o alternatywne formy zgłaszania sytuacji niebezpiecznych
Od wczesnych godzin rannych, służby ratunkowe są w pełnej gotowości i reagują na setki zgłoszeń związanych z kolejną fala wichur nad Polską. Podobnie jak w czwartek, żywioł daje o sobie znać powalonymi drzewami, zerwanymi dachami i liniami energetycznymi. Duża ilość zgłoszeń spowodowała zator w działaniu numeru alarmowego 112.
AKTUALIZACJA: Z UWAGI NA BARDZO DUŻO ZGŁOSZEŃ POPRZEZ SYSTEM ZGŁOSZEŃ ALARMOWYCH SYSTEMU 112 - SŁUŻBY APELUJĄ O CIERPLIWOŚĆ I INFORMUJĄ, ŻE SYSTEM DZIAŁA JEDNAK KAŻDE ZGŁOSZENIE MUSI OCZEKIWAĆ DŁUŻEJ NA REALIZACJĘ.. PSP W TURKU PROSI O CIERPLIWOŚĆ I OCZEKIWANIE W KOLEJCE NA ODPOWIEDZ KONSULTANTA POD NUMEREM INTERWENCYJNYM ORAZ W APLIKACJI SYSTEMU. KAŻDE ZGŁOSZENIE JEST ODNOTOWYWANE I PRZEKAZYWANE DO REALIZACJI PRZEZ SŁUŻBY RATOWNICZE.
W sytuacjach radykalnych, kiedy kontakt jest niezbędny można kontaktować się bezpośrednio z PSP Turek pod numerem 63 47 77 19 500.
Służby ratunkowe apelują o wykorzystywanie także innych form komunikacji, w celu zgłaszania niebezpiecznych sytuacji w powiecie. Jedną z alternatyw jest korzystanie z aplikacji mobilnej Alarm112, którą można pobrać na swój telefon z Google Play pod poniższym linkiem: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.help.deafhelp. Celem aplikacji mobilnej jest zapewnienie możliwości przekazywanie zgłoszeń alarmowych na numer alarmowy 112 bez konieczności używania komunikacji głosowej, co powoduje że rozwiązanie jest również przyjazne dla osób niepełnosprawnych.
"Ważna informacja dla Wszystkich
Numer 112 jest przeciążony ze względu na bardzo duża ilość zdarzeń. Zdarzenia można zgłaszać również poprzez aplikacje mobilną." - przekazali m.in. druhowie z OSP Turek.
Jak informowaliśmy powiat turecki wraz z praktycznie całym obszarem kraju znalazł się dziś pod wpływem nizu Eunice. W ramach ostrzeżenia drugiego stopnia wydanego dla powiatu tureckiego prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 115 km/h, z zachodu. Ostrzeżenia meteorologiczne obowiązujące od wczoraj tj. 18 lutego od godziny 18.00 do soboty 19 lutego do godziny 19.00. Radzimy zabezpieczyć na balkonach, tarasach i w ogrodach wszystko, co może zostać porwane i stwarzać potencjalne zagrożenie. Meteorolodzy przewidują iż trudne warunki pogodowe mogą przedłużyć się na kolejne godziny.