Wizja kurników w Czachulcu znika! Wójt Nowak wydał odmowną decyzję
Temat budowy olbrzymiej fermy drobiu na pograniczu gm. Kawęczyn, nieopodal gm. Malanów, budził wielkie emocje. Wygląda na to, że mieszkańcy zaniepokojeni takim pomysłem inwestora, mogą odetchnąć z ulgą. Wójt Nowak odmówił biznesmenowi ze Słupcy ustalenia środowiskowych uwarunkowań dla przedsięwzięcia.
– My tu mieszkamy i nasze dzieci! One tu będą musiały się męczyć. Tu stanieją wszystkie działki. Tu się zrobi strefa nieekonomiczna! – pomstowali mieszkańcy, obawiający się fetoru oraz intensywnego ruchu ciężarówek, przewożących drób oraz paszę. Trudno dziwić się mieszkańcom, gdyż sprawa wyglądała dla nich bardzo niekorzystnie. Oto bowiem w obrębie kawęczyńskiego Czachulca Nowego powstać miała wielka ferma, ale było to miejsce w pobliżu malanowskiego Czachulca Starego. Ludzie bali się, jak bardzo zniszczone zostaną drogi, a także jak bardzo ruch potężnych pojazdów zagrozi np. pieszym. Inwestor starał się mówić o korzyściach, jakie wynikną z powstania fermy, mówił o rozwoju wsi, o konieczności zdecydowanych inwestycji, ale przekonywanie to nie przyniosło efektów. Pojawiły się bowiem obawy, jak ogromne ilości produkowanych odpadów i obornika mogą wpłynąć na jakość powietrza i ogólnie środowiska naturalnego.
Pojawił się szereg protestów. Złożyli je m.in. mieszkańcy sołectwa Czachulec Stary, członkowie Stowarzyszenia Tureckiego Klubu Ekologicznego w Turku, Stowarzyszenia Sportowo - Kulturalnego Wsi Czachulec, osoby działające w Komisji Rabinicznej ds. cmentarzy w Warszawie.
Koniec sierpnia przyniósł ważne rozstrzygnięcie. Została wydana decyzja odmawiająca ustalenia środowiskowych uwarunkowań dla przedsięwzięcia polegającego na budowie fermy drobiu wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
Zdaniem władz gminy Kawęczyn, właściwa ocena wpływu inwestycji na środowisko jest niemożliwa. „W ocenie organu, zgromadzony w sprawie materiał dowodowy regulujący te kwestie nie gwarantuje, iż gospodarowanie odpadami powstałymi w planowanej inwestycji nie będzie powodować uciążliwości w postaci nieprzyjemnego zapachu. Zdawkowo opisany w raporcie sposób postępowania z odpadami nie gwarantuje braku negatywnego wpływu na środowisko. Wątpliwość budzi kwestia związana z czyszczeniem i dezynfekcją kurników, która została poruszona w opinii eksperta. (…) Inwestor nie uwzględnił, pomimo wielu uzupełnień raportu, informacji na temat zabiegów takich jak: dezynsekcja pomieszczeń, dezynfekcja systemu doprowadzającego wodę pitną czy też dezynfekcja systemu zadawania pasz (pomimo zobowiązania przez RDOŚ do utrzymywania w czystości budynków inwentarskich). Ponadto brak jest również informacji nt stosowanych w codziennym użytkowaniu środków do dezynfekcji profilaktycznej. W raporcie nie przeprowadzono również analizy wpływu stosowanych w powyższych procesach substancji niebezpiecznych. Te braki powodują, iż właściwa ocena wpływu inwestycji na środowisko jest niemożliwa.” - czytamy w treści decyzji odmownej.
Od niniejszej decyzji przedsiębiorcy ze Słupcy przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie w terminie 14 dni.
AW
Pełna treść odmownej decyzji:
http://bip.kaweczyn.pl/dir/zalacznik/wiadomosc/4217/decyzja_odmowna_-__25__sierpien_2016_r..pdf
Akadiusz Wszędybył dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB
email: redakcja@turek.net.pl
telefon: 787 77 74 72