Ogólnopolska kampania antynarkotykowa "Narkotyki i dopalacze zabijają"
Wczoraj 2 kwietnia w Zespole Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich odbyło się inaugurujące spotkanie kampanii o charakterze edukacyjnym pod tytułem „Narkotyki i dopalacze zabijają”. Główne hasło kampanii, która od wczoraj ruszyła we wszystkich jednostkach policji w Polsce jest „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”.
Celem takich kampanii jest edukacja i uświadomienie młodzieży jakie zagrożenie niosą ze sobą narkotyki. Spotkanie zaczęło się od wyświetlenia krótkiej, ale treściwego spotu, który ukazywał szkodliwość substancji szerzej znanych jako dopalacze. Po obejrzeniu wideo głos przejął dyrektor szkoły – Krzysztof Świerk, który po krótkim wstępie poprosił i wystąpienie Wiesława Raczyka – Naczelnika Wydziału Prewencji. Przedstawił on statystki dotyczące zatrzymań osób z nielegalnymi substancjami na terenie Turku, przez rok funkcjonariusze turkowskiej policji dokonali około 300 takich zatrzymań i zabezpieczyli około 13 kilogramów różnych narkotyków.
Główną częścią spotkania był wykład prowadzony przez dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Turku Alfreda Rajczyka, który mówił o tym jak wielkie zagrożenie dla życia lub zdrowia niosą ze sobą narkotyki i dopalacze. Opowiadał on o walce z dopalaczami, którą toczą już od 10 lat razem z policją, przedstawił on aktualny status prawny narkotyków i nowych substancji psychoaktywnych. Ale przede wszystkim ostrzegł on o zagrożeniu jakie niosą ze sobą te substancje, które mają postać: tabletek, proszków, suszu roślinnego czy kadzidełek. Nawet jednorazowy kontakt z tymi używkami może doprowadzić do stałych uszczerbków na zdrowiu, a nawet do śmierci bo przecież nie wiemy jak nasz organizm zareaguje na substancję, której składu nie znamy.
Aby zadbać o zdrowie swoich bliskich nie powinniśmy pozwolić im przyjmować takich używek. Policja prosi rodziców o zwracanie uwagi na zachowania u swojego dziecka takie jak: inny wygląd oczu, złe samopoczucie(brak chęci do życia, depresja), napady lęku, osłabienie, kłopoty w szkole. To tylko niektóre z zachowań osoby zażywającej narkotyki lub dopalacze.
MŁ