Referendum 2023: Co zrobić, jeśli nie chcesz wziąć w nim udziału?
Wraz z wyborami parlamentarnymi, 15 października 2023 r., odbędzie się ogólnokrajowe referendum. Czy udział w NIM jest obowiązkowy? Co można zrobić, by z niego zrezygnować? Albo co zrobić, jeśli nie chcemy, by nasza decyzja liczyła się do frekwencji?
Wybory parlamentarne i referendum odbędą się w niedzielę, 15 października 2023 r. Równolegle z nimi będzie przeprowadzone też referendum, w którym Polacy będą mogli udzielić odpowiedzi na cztery pytania:
1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
3. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
4. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
Co zrobić, by nie brać udziału referendum 15 października?
Jeśli nie chcesz wziąć udziału w referendum 15 października, istnieją pewne kroki, które możesz podjąć. Odmów udziału i przyjęcia karty do głosowania, a także upewnij się, że członek komisji wyborczej odnotuje tę odmowę w odpowiednich dokumentach. Warto zaznaczyć, że uczestnictwo w referendum nie jest obowiązkowe. Należy także pamiętać, że niszczenie karty do głosowania referendalnego stanowi przestępstwo, zgodnie z art. 248 pkt 3 kodeksu karnego.
Karty do głosowania zarówno w wyborach do Sejmu i Senatu, jak i w referendum, otrzymasz po okazaniu dowodu tożsamości i złożeniu podpisu na spisie wyborców (spis będzie wspólny dla wyborów i referendum). W momencie wręczania dowodu tożsamości członkowi obwodowej komisji wyborczej, powinieneś wyraźnie poprosić o nieprzekazanie karty do referendum i zaznaczenie odmowy w spisie wyborczym obok Twoich danych.
Jednak, jeśli niechcący przyjąłeś kartę lub zmieniłeś zdanie, nadal masz możliwość oddania nieważnego głosu. Należy jednak pamiętać, że taki głos zostanie wliczony do ogólnej frekwencji, co może mieć znaczenie w kontekście politycznym.
Wzór karty referendalnej
Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła 4 września uchwałę "w sprawie wzorów karty do głosowania oraz nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a w referendum ogólnokrajowym zarządzonym na dzień 15 października 2023 roku". Załącznik numer 1 do uchwały zawiera wzór karty do głosowania w referendum wygląda jak poniżej.
"Pod każdym pytaniem umieszczone są wyrazy 'TAK' i 'NIE' poprzedzone kratką przeznaczoną na postawienie znaku 'X' oznaczającego głos oddany w odpowiedzi na dane pytanie" - informuje Państwowa Komisja Wyborcza.