"Od zranienia do uzdrowienia". Siódma edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej już w piątek, 15 marca
Najkrótsza trasa liczy sobie, bagatela, 40 kilometrów. Najdłuższa - 50! Są jeszcze dwie inne – 41 i 42-kilometrowe. Ekstremalna Droga Krzyżowa to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju. Ekstremalnie. W tym roku turkowscy pątnicy wyruszą w nią już po raz siódmy. W piątek, 15 marca.
Tegoroczne trasy w 100 procentach pokrywają się z ubiegłorocznymi. Wszystkie warianty prowadzą przede wszystkim drogami gruntowymi, głównie przez las. Wyjście nastąpi po specjalnej mszy świętej odprawionej w intencji uczestników, która rozpocznie się w piątek, 15 marca, o godzinie 20:00, w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku.
Trasa "Przemienienia Pańskiego" o długości 41km wiedzie do Galewa przez Grzymiszew, Władysławów i Małoszynę. „NMP Królowej Polski” z Turku prowadzi przez Kaczki i Galew do kościoła pw. św. Barbary w Turku. Jej długość wynosi 40 km. Trasa „Błogosławionego Bogumiła” wiedzie z Turku przez Galew i Spicymierz do Uniejowa (42km). Najdłuższa, 50-kilometrowa trasa „Matki Boskiej Fatimskiej” prowadzi do Obrzębina przez Przespolew, Malanów i Dziadowice.
„Droga przebaczenia – od zranienia do uzdrowienia”
Żeby wyruszyć na pielgrzymkę, dobrze jest się zapisać. Informacje i deklaracje uczestnictwa znajdują się stronie internetowej. Tak naprawdę nie jest to jednak konieczne. Można dołączyć też bez zapisu. Wszystko dlatego, że EDK nie jest zorganizowaną pielgzrymką lecz indywidualną formą modlitwy. Ideą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest przejście trasy w milczeniu, samotnie lub w małych grupkach w nocy, poza terenami zaludnionymi, najlepiej w lesie. W wyznaczonych punktach umiejscowione są stacje drogi krzyżowej, najczęściej przy przydrożnych krzyżach lub kapliczkach. Po drodze uczestnicy zatrzymują się przy stacjach, gdzie czytają specjalnie dla nich przygotowane rozważania lub słuchają ich, korzystając z urządzeń mobilnych. Każda z edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej ma swoją myśl przewodnią i tak w tym roku „Droga przebaczenia – od zranienia do uzdrowienia”
W drodze krzyżowej mogą uczestniczyć osoby pełnoletnie lub nieletni pod opieką opiekunów prawnych. Każdy uczestnik idzie na swoją odpowiedzialność. Do trasy należy odpowiednio się przygotować (prowiant, ciepłe ubrania, wygodne i wodoodporne buty przystosowane do długich wędrówek, nieprzemakalny ubiór, odpowiedni do wielostopniowych zmian temperatur oraz niesprzyjających warunków pogodowych, naładowany telefon komórkowy, czołówkę lub latarkę, podstawowe opatrunki, odblaski - najlepiej kamizelki odblaskowe). Można zabrać prosty drewniany krzyż, najlepiej zrobiony własnoręcznie. Ekstremalna Droga Krzyżowa ma charakter indywidualny, więc podczas przejścia wybraną trasą, w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń, każdy uczestnik zdany jest przede wszystkim na własne siły. W razie dużych trudności i konieczności rezygnacji z dalszej drogi należy zabezpieczyć sobie wśród najbliższych możliwość transportu powrotnego.
Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB
email: redakcja@turek.net.pl
telefon: 787 77 74 72