O Turkach i procesji Emaus. Wielka Sobota z lokalnymi tradycjami na dobrskim rynku
Wielka Sobota to przede wszystkim dzień święcenia jadła oraz adoracji grobów pańskich. Jednak w Dobrej dodatkowo po wizycie w kościele można było dowiedzieć się co nieco o lokalnej tradycji, czyli o Dobrskich Turkach i procesji Emaus.
W tym roku Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Dobrskiej uatrakcyjniło sobotę przygotowywując dla wszystkich przybyłych szereg atrakcji związanych z lokalną tradycją. Na dobrskim rynku, przed kościołem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, ustawiono namioty, wystawę zdjęć oraz monidło z wizerunkiem Turka.
Dobrska tradyczja czyli Turki i procesja Emaus
Można było zakupić książki poświęcone tradycjom wielkanocnym w Dobrej, takie jak "Turki – Straż Grobu Pańskiego" i "Procesja Emaus", oraz opracowanie dotyczące cmentarza parafialnego. Ponadto, dostępne były okolicznościowe szaliki przygotowane dla uczestników procesji Emaus, która składa się wyłącznie z mężczyzn i co roku okrąża miasteczko w Poniedziałek Wielkanocny. Na stoisku znalazło się także monidło z wizerunkiem Turka, gdzie chętni mogli uwiecznić się w tej roli, umieszczając swoją twarz w otworze na wysokości jego twarzy.
Zorganizowano również wystawę wielkanocnych wyrobów rękodzieła artystycznego mieszkanek Dobrej. Na wystawie można było zobaczyć jaja, kury, kurczęta, zajączki i inne ozdoby wykonane z różnorodnych tworzyw, które przykuwały uwagę swoimi wiosennymi barwami. Dostępna była także wystawa fotografii ukazujących życie mieszkańców miasteczka od lat 20. XX wieku do współczesności. Na otaczającym kościół murowanym ogrodzeniu umieszczono duże zdjęcia, przedstawiające lokalne tradycje wielkanocne, które nocą są podświetlane, dodając uroku temu miejscu.
źródło: Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Dobrskiej