W ślimaczej alkowie czyli jak rozmnażają się ślimaki?

Ślimaki – określane również mianem brzuchonogów – to jedne z najczęściej spotykanych przez człowieka mięczaków. Występują one zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Gromada ta liczy sobie około 105 gatunków, które różnią się między sobą zarówno środowiskiem, w jakim żyją, jak i wyglądem, wielkością czy nawet... sposobem rozmnażania. Jak zatem rozmnażają się ślimaki? Czy odbywają one rytuał godowy? Poznaj odpowiedzi na pytania dotyczące rozmnażania się ślimaków.
Do tanga trzeba dwojga?
W przypadku zdecydowanej większości zwierząt, rozmnażanie następuje na drodze kopulacji dwóch osobników odmiennej płci. Jeśli sądzisz, że podobnie rzecz ma się w przypadku ślimaków to w 50% masz rację. Czemu jedynie w połowie? Ponieważ ślimaki – w zależności od gatunku – mogą być zarówno dwupłciowe (w obrębie gatunku występują samice oraz samce), jak i jednopłciowe (w ciele jednego osobnika obecne są zarówno męskie, jak i żeńskie gruczoły rozrodcze). W praktyce oznacza to więc, że wyłącznie niektóre ślimaki potrzebują do rozmnożenia przysłowiowej „drugiej połówki”.
Powolni długodystansowcy czyli jak wygląda ślimaczy stosunek?
W przypadku ślimaków dwupłciowych, każdy akt kopulacji poprzedzony jest swoistym rytuałem godowym, który może trwać nawet przez kilka godzin! W tym czasie ślimaki krążą wokół siebie jednocześnie muskając czułkami okolice otworów płciowych partnera/rki. Umożliwia to pobudzenie, a tym samym uwidocznienie miłosnych strzałek (struktur chitynowych bądź wapiennych), które z kolei pozwalają na ułożenie otworów płciowych względem siebie. Następnie ślimaki przebijają się wzajemnie strzałkami czyli – mówiąc wprost – kopulują. Co ciekawe, sam akt seksualny (podobnie jak rytuał godowy) również może trwać nawet kilka godzin. Po tym czasie ślimaki zastygają bez ruchu. Podczas tej fazy stosunku spermatofor (plemniki otoczone osłonką) przedostaje się do torebki nasiennej. Po upływie kolejnych kilku godzin mięczaki zlizują śluz i umieszczają go w tylnej części ciała, po czym ponownie zaczynają się poruszać względem siebie. Końcowy etap ślimaczego współżycia polega naturalnie na rozdzieleniu się osobników.
Brzmi ciekawie? A to dopiero początek! Więcej informacji na temat rozmnażania się ślimaków znajdziesz na stronie https://pupilek.pl/terrarystyka/jak-rozmnazaja-sie-slimaki/.
