Co to jest halving Bitcoina?

Bitcoin to kryptowaluta o ograniczonej podaży – maksymalna liczba wszystkich wykopanych BTC to 21 milionów. Aby opóźnić dotarcie do tego limitu, co cztery lata przeprowadzany jest tzw. halving, który odbędzie się również w tym roku. Jak działa ten mechanizm i co zmienia w kwestii inwestowania?
Dlaczego halving Bitcoina jest ważny?
Aby zrozumieć rolę mechanizmu halvingu w ekosystemie Bitcoina, warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się założeniom działania tej kryptowaluty. Przede wszystkim jest to waluta deflacyjna o ograniczonej podaży, co stanowi ogromną różnicę w stosunku do tradycyjnych walut fiducjarnych, które mogą w dowolnym momencie zwiększać ilość pieniądza na rynku przez decyzje banków centralnych. To z kolei może prowadzić do spadku wartości tradycyjnej waluty, co wiąże się z inflacją. Bitcoin jest odporny na tego typu zmiany i jak dotąd systematycznie zyskuje wartość, ale wymaga to utrzymania odpowiedniego poziomu niedoboru kryptowaluty – jest to wykonywane właśnie za pomocą halvingu.
BTC – halving 2024 w liczbach
Halving to mechanizm polegający na systematycznym zmniejszaniu liczby Bitcoinów wydobywanych przez „wydobycie” (mining – zatwierdzanie bloków w łańcuchu przez wykonywanie skomplikowanych obliczeń) o połowę. Ma to miejsce co cztery lata. Początkowo mining umożliwiał uzyskanie 50 Bitcoinów, a w 2012 roku nagroda za potwierdzenie bloku spadła do 25 BTC.
Analogicznie w 2016 było to już 12,5 BTC, a od 2020 – 6,25 BTC. BTC Halving 2024, który ma nastąpić w kwietniu, sprawi, że liczba ta ponownie spadnie, tym razem do 3,125 BTC. Proces ten będzie trwać aż do wydobycia wszystkich dostępnych BTC w liczbie 21 milionów – w roku 2140 nagroda za bloki będzie już tak mała, że nie będzie dało się jej dalej podzielić, a jedyną „nagrodą” dla minerów będą opłaty transakcyjne.
Kurs Bitcoina po halvingu – czego można się spodziewać?
Halving Bitcoina zawsze stanowi istotne wydarzenie w obszarze kryptowalut. Wiąże się to przede wszystkim z zauważalnym wpływem tego mechanizmu na kurs BTC. Choć jak dotąd zbiór dostępnych danych jest stosunkowo niewielki i obejmuje zaledwie cztery halvingi, po każdym z nich można było odnotować pewien skok wyceny. Bitcoin zazwyczaj osiągał maksymalną wartość w okresie między 6. a 12. miesiącem po halvingu. Dynamika wzrostu jednak stopniowo spada, przez co większość inwestorów nie spodziewa się już tak gwałtownego skoku jak w niektórych latach. Mimo tego rok 2024 zapowiada się bardzo interesująco dla rynku kryptowalut – nie tylko z uwagi na halving.
Warto także zwrócić uwagę na rosnącą dostępność Bitcoina i innych kryptowalut w ofertach oficjalnych, regulowanych brokerów i banków. Tego typu instrumenty finansowe można obecnie nabyć m.in. w formie kontraktów CFD, które pozwalają zarabiać zarówno na spadkach, jak i wzrostach cen. Co istotne, na początku 2024 roku na rynku amerykańskim po raz pierwszy pojawiły się CFD na Bitcoina. To decyzja, która będzie mieć spory wpływ na kryptowaluty i nie bez powodu wzbudza niemałe emocje wśród inwestorów. Przypominamy, że inwestycje zawsze wiążą się z ryzykiem.
źródło: materiał prasowy nadesłany / sponsorowany
