Od babć i dziadków po wnuki i prawnuki! Folklor jest w modzie i w Tuliszkowie
I znowu w parkowym amfiteatrze rozbrzmiewały utwory piosenki biesiadnej oraz regionalnego folkloru. Trzynaście zespołów i cztery solistki wystąpiły w czasie 20. Biesiady na Ludowo, która w niedzielę 13 sierpnia, odbyła się w tuliszkowskim parku.
Biesiadę otworzyli burmistrz Tuliszkowa Krzysztof Roman oraz dyrektor MGOK Mirosław Rojek. Wydarzeniu od początku przyświeca prezentacja i ochrona cennych tradycji regionalnych w dziedzinie kultury ludowe. Nie mniej ważnym elementem jest wspólne spotkanie i biesiadowanie, a także promowanie ludowej, wokalnej i instrumentalnej praktyki wykonawczej.
W tym roku publiczność mogła wysłuchać takich formacji jak: Zespół Ludowy Osieczanki z Osieka Wielkiego, Zgoda ze Smulska, Kawęczyniacy z Kawęczyna, Brzeźnianki z Brzeźna oraz Krzymowiacy z Krzymowa, Dobrowianki z Dobrowa, Kłodawiacy z Kłodawy, Tradycja z Malanowa, Jesień z Tuliszkowa, Dębowiacy z Sompolna, Amigos z Kawęczyna, Jankowe Dziewczyny z Piętna, a jako ostatnie zaprezentowały się Alebabki z Dobrej. Wystąpiły też cztery solistki: Janina Pakuła z zespołu Tradycja z Malanowa, Wioletta Skubaczewska z zespołu Kłodawiacy oraz Czesława Jabłońska z Osieczanek i Zuzanna Wojtysiak z Sompolna (Dębowianki).
Repertuar był różnorodny, oprócz piosenek biesiadnych, nie zabrakło elementów tradycyjnego folkloru. Serca publiczności skradli zapewne Dębowiacy, którzy czerpiąc z bogatego dziedzictwa regionu Kujaw, wystąpili w strojach wzorowanych na autentycznych strojach ludowych z uwzględnieniem podgrupy Sompoleńskiej. Warto podkreślić, że zespół może pochwalić się szerokim instrumentarium a także bardzo różnorodnym wiekiem śpiewaków: od babć i dziadków po ich wnuki, a nawet prawnuki. O zainteresowaniu ludowizną w regionie Sompolna może świadczyć występ solistki – nastoletniej Zuzanny Wojtysiak, która rewelacyjnie poradziła sobie z trudnym ludowymi repertuarem.
Oprócz prezentacji muzycznych w parku stanęły dmuchańce dla dzieci, z Wytwórnią Zabaw 7 Niebo można było zagrać w bule, była też mała gastronomia, zaś amatorzy nowości mogli posmakować świeżutki tempeh, kombuchę czy kimchi od Roślinna 2.0 z Konina. Były również miody z Pasieki Kwarcińskiej i wyroby Pracowni Krawieckiej GradKa Katarzyny Gradekckiej z Nowego Światu. Swoje "pyszne stanowisko" miało również Sołectwo Smaszew. Przepyszne naleśniki z serem własnej produkcji, babeczki i wiele innych smakołyków czekało na wygłodniałych smakoszy.
Anna Wiśniewska-Kocik dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB
email: redakcja@turek.net.pl
telefon: 787 77 74 72