sobota 21 września 2024

Darii, Mateusza, Wawrzyńca

reklama

Narodowe Czytanie "Kordiana" w Wyszynie: poezja, historia i wspólne przeżycia

Narodowe Czytanie
 

W tym roku, po raz pierwszy, Wyszyna dołączyła do ogólnopolskiej inicjatywy Narodowego Czytania, organizując niezwykłe spotkanie w malowniczej scenerii ruin zamku Grodzieckich. Uczestnicy mieli okazję nie tylko wsłuchać się w piękne fragmenty "Kordiana" Juliusza Słowackiego, ale również zanurzyć się w historię miejsca i lokalnych legend.

Wydarzenie zgromadziło wielu gości, w tym wójta gminy Władysławów Elżbietę Klanowską, radnych gminy z przewodniczącą Krystyną Michalak na czele, a także przedstawicieli rady powiatu tureckiego, z wiceprzewodniczącym Bartłomiejem Wiśniewskim. Pojawili się również sołtysi i mieszkańcy z okolicznych miejscowości, którzy swoją obecnością podkreślili wagę wydarzenia.

reklama

Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia w historię wyszyńskiego zamku oraz legendy o królu Batorym, który miał odwiedzić to miejsce. Goście mieli także okazję poznać twórczość Wawrzyńca Sielskiego, lokalnego poety, który napisał wiersz "Wyszyńska baszta", poświęcony historii zamku. Atmosfera miejsca, przepełniona tajemniczością i dawnymi opowieściami, idealnie wpisywała się w nastrój Narodowego Czytania.

Jednym z najważniejszych momentów była obecność gościa honorowego – Salomei Konopczyńskiej - Krysiak, znanej lokalnej poetki i promotorki kultury. Jak zwykle, urzekła zebranych swoją poezją, dodając wydarzeniu dodatkowego blasku i wzruszeń. Jej występ był momentem pełnym emocji i refleksji nad siłą słowa.

Po oficjalnym odczytaniu listu od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, uczestnicy podjęli się lektury fragmentów "Kordiana". Pod czujnym okiem "samego Juliusza Słowackiego" – w osobie jednego z organizatorów, mieszkańcy wspólnie zanurzyli się w pełną dramatyzmu historię młodego bohatera, którego losy inspirowały zarówno do śmiechu, jak i nostalgicznych wspomnień. To był moment prawdziwego połączenia literatury z lokalną społecznością.

Wydarzenie zakończyło się w wyjątkowy sposób – uczestnicy zostali poczęstowani słodkościami przygotowanymi przez Wyszyńskie Kasztelanki, które odwołały się do tradycji kulinarnych hrabiny Ludwiki, dawnej właścicielki majątku. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkową plakietkę oraz specjalny stempel Narodowego Czytania, przesłany przez Kancelarię Prezydenta RP, co dodało wydarzeniu oficjalnego charakteru.

reklama

Współorganizatorami i sponsorami tego wyjątkowego przedsięwzięcia były lokalne organizacje: Wyszyńskie Kasztelanki, LZS Baszta Wyszyna, OSP Wyszyna, Sołectwo Beznazwa, Sołectwo Wyszyna, Szkoła Podstawowa w Wyszynie oraz Dzieje Wyszyny i Okolic. 

źródło: materiał prasowy nadesłany / Stowarzyszenie Dzieje Wyszyny i okolic

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Podobne artykuły
Aktor Teatru Nowego uświetnił Narodowe...

Aktor Teatru Nowego uświetnił Narodowe Czytanie "Kordiana" w...

10 wrz.
Malanów czyta „Kordiana” - dramat...

Malanów czyta „Kordiana” - dramat Słowackiego ponownie ożył

10 wrz.
Trzynasta edycja Narodowego Czytania w...

Trzynasta edycja Narodowego Czytania w Brudzewie. "Kordiana" czytały...

7 wrz.
Modlitwa, podróż i odpoczynek czyli...

Modlitwa, podróż i odpoczynek czyli pielgrzymka motocyklowa z Wyszyny...

18 sierp.
34. Piesza Pielgrzymka Konińska dotarła do...

34. Piesza Pielgrzymka Konińska dotarła do Wyszyny

8 sierp.
Muzyka, rękodzieło i tradycyjne jadło czyli...

Muzyka, rękodzieło i tradycyjne jadło czyli V Jarmark w Wyszynie

18 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama