poniedziałek 01 lipca 2024

Bogusza, Haliny, Mariana

reklama

Sukces lęgowy Bocianów Czarnych w Nadleśnictwie Turek. Zaobrączkowano aż 17 piskląt!

Sukces lęgowy Bocianów Czarnych w Nadleśnictwie Turek. Zaobrączkowano aż 17 piskląt! - Obrączkowanie Bocianów / fot. S. Biniek, B. Nerczyński
Obrączkowanie Bocianów / fot. S. Biniek, B. Nerczyński 

W turkowskich lasach odnotowano imponujący sukces lęgowy bocianów czarnych. W tym sezonie udało się zaobrączkować aż 17 piskląt tego rzadkiego gatunku. To znaczący krok w ochronie bocianów czarnych, które są szczególnie wrażliwe na obecność człowieka.

W ostatnim tygodniu leśnicy z Nadleśnictwa Turek, współpracując z przedstawicielami Komitetu Ochrony Orłów oraz Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, przystąpili do obrączkowania piskląt w pięciu gniazdach bociana czarnego. Wyniki przyniosły radość zarówno leśnikom, jak i ornitologom – w trzech gniazdach znajdowały się po cztery silne osobniki. Łącznie z trzech pozostałych gniazd, suma wyniosła cztery młode bociany z jednego, dwa z drugiego i trzy z trzeciego gniazda.

reklama

Tak wysoki sukces lęgowy jest efektem zarówno dobrej bazy żerowej, jak i skutecznych działań ochronnych. Bociany czarne, będące gatunkiem parasolowym, wymagają szczególnej troski, ponieważ ich obecność sprzyja ochronie wielu innych gatunków. Leśnicy wprowadzili strefy ochronne wokół gniazd, gdzie obowiązuje zakaz wstępu dla osób postronnych. Lokalizacja siedlisk bociana czarnego pozostaje tajemnicą, aby zapewnić ptakom spokój i bezpieczeństwo.

Proces obrączkowania piskląt jest złożony i wymaga dużej ostrożności. Drzewołaz wspina się na drzewo, gdzie znajdują się gniazda, a młode bociany są zabezpieczane specjalną płachtą i umieszczane w torbie podróżnej. Na ziemi ornitolodzy i leśnicy ważą i mierzą ptaki, a następnie zakładają na ich nogi metalowe obrączki z unikalnymi kodami identyfikacyjnymi. Obrączkowanie pozwala na śledzenie życia ptaków, co jest niezwykle ważne dla badań nad ich populacją i ochroną.

Dzięki tym działaniom i zaangażowaniu wielu osób, bociany czarne w turkowskich lasach mają szansę na bezpieczne życie i dalszy rozwój populacji. Prace ochronne i badawcze będą kontynuowane, aby zapewnić im jak najlepsze warunki do życia.

źródło: Nadleśnictwo Turek / fot. S. Biniek, B. Nerczyński

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
Obrączkowanie Bocianów / fot. S. Biniek, B. Nerczyński2
Obrączkowanie Bocianów / fot. S. Biniek, B. Nerczyński3
Obrączkowanie Bocianów / fot. S. Biniek, B. Nerczyński4
Podobne artykuły
Edukacja przez sztukę. Laureaci konkursu

Edukacja przez sztukę. Laureaci konkursu "Stop pożarom traw"...

11 czerw.
Obrączkowanie młodych bielików w lasach...

Obrączkowanie młodych bielików w lasach Nadleśnictwa Turek

22 maj.
Wędrowali z psami i poznawali tajemnice...

Wędrowali z psami i poznawali tajemnice lasów. Dogtrekking w Tarnowej...

20 kw.
Okresowy zakaz wstępu do lasu w obrębie...

Okresowy zakaz wstępu do lasu w obrębie Leśnictwa Krwony już 25...

19 kw.
Sprzątanie lasu z Turkowskim Klubem Karate

Sprzątanie lasu z Turkowskim Klubem Karate

9 kw.
Drzewo dla każdego! Darmowe sadzonki w...

Drzewo dla każdego! Darmowe sadzonki w siedzibie Nadleśnictwa Turek!

8 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama