sobota 05 kwietnia 2025

Ireny, Kleofasa, Wincentego

reklama

Dom na wąską działkę – na co zwrócić uwagę przy budowie i wyborze projektu?

Dom na wąską działkę – na co zwrócić uwagę przy budowie i wyborze projektu?
 

Niewielka działka wcale nie musi być przeszkodą w budowie domu. Dobry architekt może stworzyć funkcjonalny projekt domu na wąską działkę, który spełni wymogi prawne i potrzeby przyszłych mieszkańców. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, przygotowując taki projekt? Jak zbudować dom na wąskiej działce? Przyjrzyjmy się przepisom prawnym i praktycznym rozwiązaniom.

Przepisy dotyczące budowy na wąskiej działce

Polskie prawo nie określa minimalnej powierzchni działki pod budowę domu. Przepisy mówią tylko o wymaganej odległości ścian od granicy parceli. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych powinna ona wynosić4 metry w przypadku ścian z oknami lub drzwiami oraz 3 metry dla ścian nieposiadających otworów okienno-drzwiowych.

reklama

Istnieją jednak pewne wyjątki od tej reguły, które mogą być korzystne dla właścicieli wąskich działek. Najważniejszy z nich dotyczy sytuacji, gdy parcela jest węższa niż 16 metrów – wówczas ustawodawca dopuszcza minimalną odległość od jej granicy 1,5 m. Dotyczy ona także:

  • balkonów,

  • gzymsów,

  • daszków nad wejściem,

  • tarasów,

  • schodów zewnętrznych,

  • okapów.

Wyjątkiem wyłączonym z tych ograniczeń są natomiast rampy dla osób z niepełnosprawnościami.

Wszystkie powyższe wytyczne nie mogą jednak stać w sprzeczności z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), który uchwalają poszczególne miasta i gminy. Często zdarza się, że jeśli taki dokument istnieje, to precyzuje on minimalną powierzchnię działki pod budowę domu (zwykle oscyluje ona w granicach 300 m² dla zabudowy miejskiej i 1000 m² dla zabudowy podmiejskiej i wiejskiej), a nawet jej minimalną szerokość. Szczegółowe parametry różnią się w zależności od lokalizacji i uchwał lokalnych władz.

Zalety domu na wąskiej działce

Choć mogłoby się wydawać, że dom jednorodzinny na wąskiej działce wiąże się wyłącznie z ograniczeniami, to w rzeczywistości może być on bardzo ciekawą opcją. Jakie korzyści daje takie rozwiązanie?

  • Niska cena – niewielkie lub mające nieregularne kształty działki zazwyczaj nie cieszą się na rynku bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego można je nabyć w atrakcyjnej cenie (nawet w popularnych lokalizacjach), co zmniejsza koszty inwestycji.

  • Łatwość utrzymania porządku – jeśli nie planujemy wielkopowierzchniowego ogrodu w stylu angielskim, to wąska działka będzie strzałem w dziesiątkę. Bardzo niewiele czasu zajmą nam podstawowe prace, takie jak koszenie trawy czy konserwacja tarasu lub kostki brukowej.

  • Oszczędności – projekty domów na wąską działkę cechuje kompaktowa, zwarta bryła, co sprawia, że budynek będzie tańszy w budowie i eksploatacji (niższe koszty ogrzewania, związane z wysoką efektywnością energetyczną). Kluczowe jest jednak jego odpowiednie usytuowanie względem stron świata i zastosowanie dobrej izolacji termicznej.

Jak powinien wyglądać projekt domu na wąską działkę?

Budowa domów w Szczecinie musi uwzględniać między innymi kwestie nasłonecznienia, gdyż wedle ostatnich badań IMGW stolica województwa zachodniopomorskiego jest jednym z najrzadziej oglądających słońce miast w Polsce. Dlatego też kluczowe są tutaj wiedza, doświadczenie i kreatywność architekta. Z jego pomocą może powstać budynek funkcjonalny oraz tani i komfortowy w użytkowaniu.

Jednym z najistotniejszych aspektów budowy domu na wąskiej działce jest układ pomieszczeń. Ze względu na ograniczoną przestrzeń warto zaprojektować piętra lub zaadaptować poddasze, by zwiększyć powierzchnię użytkową. Specjaliści zalecają też ograniczenie liczby balkonów, wykuszy, daszków, schodów zewnętrznych oraz innych elementów zaburzających zwartą bryłę budynku. Elementy te uwzględnia się bowiem przy obliczaniu odległości ścian od granicy działki, a ponadto pogarszają one parametry energetyczne budynku.

Warto dodać, że na efektywność energetyczną wpływa też rodzaj okien – powinno się wybierać takie, które z jednej strony zapewniają odpowiednie doświetlenie wnętrz, a z drugiej charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Trzeba przy tym pamiętać, że w domach na wąskiej działce dostęp światła dziennego bywa ograniczony, zwłaszcza gdy sąsiednie budynki stoją blisko granicy. Dlatego, aby zapewnić dobre doświetlenie wnętrz, warto stosować duże przeszklenia od strony ogrodu, okna dachowe lub świetliki tunelowe.

Dom na wąską działkę nie musi być zatem niefunkcjonalnym budynkiem o niewielkiej powierzchni użytkowej i nieestetycznym designie. Nawet jeśli parcela ma mniej niż 16 metrów szerokości, dobry architekt, uwzględniając możliwości, jakie stwarzają przepisy dotyczące budowy domu na wąskiej działce, może stworzyć projekt zapewniający komfortowe warunki do życia dla całej rodziny. Należy uwzględnić kilka wymienionych w tym artykule kluczowych czynników, które mogą zamienić ograniczenia w atuty.

źródło: materiał prasowy nadesłany / sponsorowany

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Czym jest zasiedzenie?

Czym jest zasiedzenie?

14 mrz.
Najczęstsze błędy przy korzystaniu z...

Najczęstsze błędy przy korzystaniu z zagęszczarki i jak ich unikać?

5 mrz.
Sprytne rozwiązanie do pokoju dziecięcego –...

Sprytne rozwiązanie do pokoju dziecięcego – łóżka z antresolą

28 lt.
Szczecin czy Poznań? Gdzie kupić mieszkanie,...

Szczecin czy Poznań? Gdzie kupić mieszkanie, aby zyskać na inwestycji?

26 lt.
Elektroniczna pompa obiegowa do pieca DAB...

Elektroniczna pompa obiegowa do pieca DAB EVOSTA 2 25-40-70/180 -...

27-12-2024
Jak wybrać odpowiednią wyciągarkę...

Jak wybrać odpowiednią wyciągarkę elektryczną?

09-12-2024

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama